Teplota 




Tělesná teplota se za normálních podmínek pohybuje mezi 36 - 37 °C. Během dne kolísá, nejnižší bývá kolem páté hodiny ranní a nejvyšší kolem sedmnácté odpoledne. Tělesná teplota je u člověka řízena termoregulačním centrem v mozku a je udržována spoluprací různých orgánů, především kůže. Pokud je tělo vystaveno vyšší teplotě, kůže zčervená a začíná se potit. V chladu dochází k smrštění cév, kůže zbledne a je studená. Pokud je porušena rovnováha mezi tvorbou tepla a jeho vydáváním, vzniká horečka nebo podchlazení. Regulace tělesné teploty je u malých dětí obtížnější než u dospělých.

Pohybuje-li se teplota mezi 37 a 38 °C, mluvíme o zvýšené teplotě. Stoupne-li přes 38 °C, označujeme ji jako horečku. Dosahuje-li teplota více než 41°C, vzniká hyperpyrexie, což je poměrně výjimečný stav, těžko ovlivnitelný běžnými léky.

Horečka sama není onemocnění, je pouze příznakem nemoci. Do určité míry je horečka prospěšná, jelikož patří k přirozeným obranným mechanismům, jimiž organismus reaguje na nemoc. Při teplotě tělo zrychluje látkovou přeměnu, zvyšuje se prokrvení tkání, což umožňuje rychlejší přenášení obranných buněk k místu zánětu a omezení množení choroboplodných zárodků.

Horečka může vzniknout z více příčin. V dětství jsou to nejčastěji infekční onemocnění, ať již běžné nachlazení či chřipka, záněty dýchacích cest, angina nebo klasické dětské nemoci jako neštovice. Některé děti mají lehce zvýšenou teplotou i v době růstu zoubků. S teplotou je třeba počítat po každém očkování. Horečka se může objevit i u zdravého dítěte. Stává se to především v letních měsících, kdy je dítě vystaveno vysokým okolním teplotám a nedostává současně dostatek tekutin nebo je příliš oblečeno. Novorozenci a malí kojenci ještě nemají dostatečně vyvinuté potní žlázy a snadno se přehřívají.  Teplota se nepatrně zvyšuje i po jídle, kdy tělo spotřebovává větší množství energie na trávení.

Kojenci mohou mít vysokou teplotu i při nepatrném onemocnění nebo mohou být naopak podchlazení při onemocnění závažném. Obecně platí, že čím je dítě mladší, tím teplota nastoupí rychleji a bývá vyšší.

Vzestup teploty signalizuje změna chování dítěte, pláč, únava, bolest hlavy, nechutenství, žízeň. Dítě má suchou horkou kůži, zejména na hlavičce a trupu, ruce a nohy má naopak chladné.  Teplotu do 38,5 °C snáší děti většinou dobře. Pokud horečka vystoupí nad 38,5 °C, začínají být děti výrazněji mrzuté, malátné, neklidně spí, hůře pijí. Při rychlém vzestupu teploty se mohou třást. Vysoká teplota, zvláště trvá-li dlouho, nadměrně zatěžuje krevní oběh, srdce a dýchání, což se projevuje namodralým zabarvením kůže, zrychleným dechem a pulsem.

Při nerozpoznané vysoké teplotě, podávání malých dávek léků na snížení teploty, špatně provedeném zábalu, nedostatku tekutin nebo dědičné dispozici se mohou při horečce objevit poruchy vědomí provázené křečemi.

Měření teploty

Zda je dítě teplejší než obvykle, zjistíte přiložením své dlaně nebo tváře na čelo dítěte. Pokud budete pociťovat teplo, má vyšší teplotu než vy. Tato zkouška je pouze orientační. Nikdy nespoléhejte na to, že nemá teplotu, protože má studené ruce. Děti při vysokých teplotách mají končetiny naopak studené.
Pokud se domníváte, že dítě může mít zvýšenou teplotu, přeměřte ho teploměrem. V současné době je na trhu nepřeberné množství různých druhů teploměrů.
Hlásíte-li lékaři tělesnou teplotu vašeho dítěte, pak nezapomeňte dodat, jakým způsobem jste ji naměřili a v kolik hodin.

Skleněné teploměry

Dříve pediatři doporučovali používat v kojeneckém věku skleněnou rychloběžku obsahující rtuť nebo obarvený alkohol. Ta se však již dnes neprodává.  Při měření se sledoval sloupec tekutiny. Když přestal stoupat, odečítala se teplota ihned, protože po vyjmutí teploměru z konečníku opět klesala. Nevýhodou skleněných teploměrů je to, že se mohou rozbít a střepy poranit dítě.

Digitální teploměry

Dnes jsou nejrozšířenější digitální teploměry na baterii. Konec měření signalizují světelným nebo zvukovým znamením. Obvykle uchovávají hodnoty několika posledních měření. Jejich výhodou je krátká doba měření, dobrá čitelnost displeje, snadná údržba (většinou jsou  omyvatelné). Vždy po několika letech, při častém používání již po několika měsících, je nutné koupit novou baterii nebo hned celý teploměr. Digitální teploměry slouží k měření teploty v podpaží a zadečku.

Měření teploty v zadečku

V kojeneckém věku se doporučuje měřit teplotu v zadečku, tzv. rektální teplotu. Mnoho dětí se tomu brání. Některé maminky se pak obávají, aby neporanily děťátku střevo. Při šetrném měření, použijete-li teploměr s ohebným koncem, se však není čeho obávat. Dítě položte na záda a jednou rukou mu zvedněte nožky. Druhou rukou uchopte teploměr tak, jako byste prsty svírali tužku, a zaveďte ho do zadečku asi 1 až 2 centimetry hluboko. Během měření držte teploměr pevně v ruce. Nataženým malíkem nebo hranou ruky se můžete opírat o zadeček dítěte, abyste předešli poranění dítěte při jeho náhlém pohybu. Použitý teploměr šetrně očistěte vlažnou vodou a mýdlem. Normální hodnota rektální teploty se pohybuje v rozmezí 36,8 až 37,5 stupně. Od věku 4 týdnů se vždy odečítá 0,5 stupně. Naměříte-li např. 38,5 stupně, má dítě ve skutečnosti teplotu 38 stupňů. 

Měření teploty v podpaží

Nejpoužívanější metodou určování teploty větších dětí je měření v podpažní jamce. Po celou dobu měření musí mít dítě paži pevně přitisknutou k tělu, aby teploměr nevypadl. Malé dítě si při měření teploty raději posaďte na klín a paži mu přidržte rukou. Konec měření signalizuje u digitálního teploměru zapípání. Přesto doporučujeme v měření pokračovat ještě asi dvě až tři minuty, protože hodnota může ještě pomalu narůstat. Déle než pět minut teplotu neměřte, získali byste falešný výsledek.  Teplota naměřená v podpaží se u zdravého dítěte obvykle pohybuje mezi 36,2 až 36,8 °C.
Měření teploty v podpaží je v kojeneckém věku nepřesné. Dítě nevydrží být delší dobu v klidu a správně držet teploměr.

Měření teploty v ústech

V cizích zemích je měření teploty v ústech běžně rozšířeno, u nás se tento způsob měření příliš neujal. U malých dětí se k měření teploty v dutině ústní může použít digitální teploměr v podobě dudlíku. Předpokladem ovšem je, že je dítě navyklé na dudlík a teploměr si po dobu měření ponechá v ústech. Tato metoda by se neměla používat bezprostředně po jídle.

Měření teploty v uchu

Koncem 90. let se objevily digitální teploměry měřící teplotu v uchu. Měří infračervené teplo vyzařované ušním bubínkem a okolními tkáněmi, tedy vnitřní tělesnou teplotu. Aby měření bylo správné, nesmí být v uchu žádné překážky. Tvar teploměru zabraňuje příliš hlubokému zasunutí do zvukovodu a poranění bubínku. Je důležité držet se přesně návodu k použití. Při měření kojence je obvykle potřeba spolupráce dvou osob. Jeden pevně drží hlavičku dítěte a druhý jednou rukou napřimuje zvukovod jemným tahem za ušní boltec směrem dozadu a druhou rukou zavádí teploměr a zapíná ho. U dětí starších jednoho roku se při zavádění teploměru napřimuje zvukovod tahem za boltec směrem dozadu a nahoru. Konec měření oznamuje zvukový signál. Při měření touto metodou se u dětí starších tří měsíců považuje za normální teplotu hodnota mezi 35,8 a 38 °C. Vzhledem, k tomu, že u dětí do tří měsíců by se mělo měření provádět třikrát po sobě, doporučujeme v tomto věku zvolit jinou metodu.

Kontaktní teploměry s tekutými krystaly

K základní orientaci o teplotě slouží kontaktní teploměry s tekutými krystaly. Jsou to pásky, které se přikládají tepločivou vrstvou na čelo dítěte. Svítící políčko s nejvyšší hodnotou ukazuje, jakou má dítě teplotu. Jejich výhodou je jednoduché a bezpečné použití např. na cestách.

Bezkontaktní infračervené teploměry

Nejnovější metodou měření teploty je použití bezkontaktního infračerveného teploměru, který zaručuje nejpohodlnější a nejpřesnější měření. Stačí ho namířit na spánkovou oblast ze vzdálenosti asi 5 cm, stisknout tlačítko a naměřená hodnota se ihned zobrazí na displeji. Bylo dokázáno, že tato metoda měření teploty je mnohem přesnější než měření teploty v uchu a je lépe snášena než rektální měření. Další výhodou je, že nemusíte spící dítě na měření teploty budit. Navíc lze některé typy po přepnutí na další funkci použít i ke kontrole teploty kojenecké lahve, vody ve vaničce či  pokojové teploty. 

Snižování teploty

Léky

Paracetamol (např. Paralen 100 mg a Panadol baby čípky, Paralen tablety pro děti, Paralen sirup, Panadol baby sirup)
Podává se v intervalech po 6 hodinách v dávkách: kojenci do 5 kg hmotnosti ½ Paralenového čípku, do 10 kg 1 Paralenový čípek, ev. 1 tableta Paralenu pro děti či 2,5 ml sirupu Paralen, nad 12 kg 1 Panadol baby čípek, ev. 1 tableta Paralenu pro děti, ev. 5 ml Paralenu v sirupu. U batolat a větších dětí se dávkování řídí hmotností dítěte, zpravidla 10 mg paracetamolu na 1 kg váhy dítěte a dávku.
Kolik čípků, tablet nebo lžiček sirupu máte vašemu dítěti podat, vám poradí lékař, lékárník nebo se dočtete na krabičce a příbalovém letáku léku. Doporučenou dávku léku nikdy sami nezvyšujte, účinnost léčby nevylepšíte, naopak můžete dítěti uškodit. Také podání nižší dávky nemá význam, dítěti nepomůže, jen mu zatíží trávicí ústrojí.

Ibuprofen (např. Brufen, Nurofen, Ibuprofen, Ibalgin, Ibuberl sirup, Nurofen čípky).
Podává se dětem od 6 měsíců věku, Nurofen je určen kojencům již od 3 měsíců. Kojencům se obvykle dává 2,5 ml sirupu po 8 hodinách. Dávkování větším dětem se upravuje podle jejich hmotnosti, zpravidla 10 mg ibuprofenu na 1 kg váhy dítěte a dávku.
Oba přípravky lze při snižování horečky kombinovat. Např. pokud zjistíte za 4 hodiny po podání Paralenu opět teplotu přes 38 stupňů, můžete dát Ibuprofen. Musíte ovšem dodržovat časové intervaly mezi stejným druhem léku (mezi dvěma Paraleny 6 hodin, mezi dvěma Ibuprofeny 8 hodin). Časový odstup mezi podáním Paralenu a Ibuprofenu by měl být alespoň 3 hodiny, nikdy nepodávejte oba léky současně.

Léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin) se dětem při horečce nesmí dávat! Při jejich podání při virózách hrozí selhání dětského organismu s postižením jater a ledvin.

Fyzikální snižování teploty

Zábal

Je starou spolehlivou metodou na srážení horečky. Zábal byste měli dát dítěti vždy, když teplota přesáhne 39 stupňů nebo když opět stoupá a vy ještě nemůžete podat další dávku léku na snížení teploty.

Postup:
Na postel nebo přebalovací pult položte igelitovou podložku, na ni ještě můžete dát suchou osušku.
Osušku, větší ručník nebo prostěradlo namočte do vlažné (ne ledové!) vody, lehce vyždímejte a rozložte na připravené podložce.
Zcela svlečené dítě položte, zvedněte mu ručky a do mokré látky nejprve zabalte trup a nohy, následně připažte a obtočte celé tělo i s ručkama tak, aby ze zábalu koukala jen hlava.
Dítě již ničím nepřikrývejte!
V zábalu ponechte dítě 15 minut, pak jej vybalte, osušte a po chvíli přeměřte.
Neklesne-li teplota, můžete zábal v průběhu jedné hodiny ještě dvakrát zopakovat.
Pokud má dítě chladnější ruce a nohy, balte jen trup a končetiny nechte ze zábalu venku. Jestliže se objeví „husí“ nebo mramorovaná kůže nebo má dítě zimnici, zábal nedávejte. Při kožních infekcích také není provádění zábalu vhodné.

Vlažná koupel

Je obdobou zábalů, vhodnější především pro větší děti.

Postup:
do vany napusťte o 2 stupně chladnější vodu než má dítě teplotu (studenější voda by byla nepříjemná). Postupně můžete připouštět chladnou vodu, tak aby měla teplotu kolem 30 stupňů.
Dítě do ní ponořte na 10 až 15 minut.
Pokud napustíte menší množství vody, dítě do ní posaďte a omývejte mu trup a končetiny houbou tak, aby bylo stále pokryté tenkou vrstvičkou vody.
Další postup je obdobný jako při zábalu.

Studená sprcha

Sprchování vlažnou vodou je obdobou předchozích metod. Školákovi bude pravděpodobně příjemnější strávit ¼ hodiny pod chladnou sprchou než ležet v zábalu. Teplotu vody si může stejně jako při koupeli samo regulovat podle toho, jak studená voda je mu ještě příjemná.

Přikládání ledu

Pokud horečka neklesá, můžete se pokusit snížit ji přikládáním ledu nebo vychlazených gelových polštářků do třísel. O tomto postupu, který se často používá v nemocnicích, se však raději poraďte s lékařem.

Jak pečovat o dítě s horečkou

Dítě s horečkou musíte nepřetržitě sledovat, a to i v noci. Zpočátku měřte teplotu každou hodinu.  Klesne-li, měřte ji po celou dobu nemoci nejméně 3x denně, vždy ráno, v poledne a večer. Vzestup a pokles teploty vás informuje o průběhu a ústupu nemoci.
Dítěti s vysokou teplotou hrozí dehydratace neboli odvodnění. Podávejte tedy dostatek tekutin, pro kojence je nejvhodnější chladný dětský čaj či kojenecká voda.  Většímu dítěti můžete čaj střídat s minerální vodou a ovocnými šťávami. Jídla podávejte lehká, spíše menší porce a častěji, nechte je vybrat, na co má chuť. Nikdy dítě nenuťte do jídla ani je na jídlo nebuďte.
Dokud teplota neklesne, snažte se udržet dítě v klidu.
Dítě s teplotou oblékejte do lehkého bavlněného oblečení. Pokud má vysokou horečku, můžete kojence ponechat pouze v plence, body nebo košilce a ponožkách. Větší dítě oblékněte do bavlněného pyžama. Dítě přikrývejte jen tenkou dečkou. V místnosti, kde leží, by se teplota měla pohybovat kolem 20 stupňů, pouze tehdy, když provádíte zábal, byste měli přitopit. Pravidelně větrejte, ale vyvarujte se průvanu.
Dbejte na dodržování hygieny. Pokud neurčí lékař jinak, mají se děti s horečkou denně mýt. V místnosti, kde se provádí hygiena, by mělo být dostatečně teplo. Dítě rychle omyjte žínkou, popřípadě velmi rychle opláchněte. Větší dítě můžete krátce osprchovat. Pak je osušte a oblékněte do čistého prádla.

Kdy vyhledat lékaře

Má-li dítě teplotu první den, nezvrací, dobře pije a jeho zdravotní stav se nezhoršuje, můžete vyčkat.  Pokud však horečka neklesne ani 3. den, i když dítě jinak vypadá dobře, raději ho nechte vyšetřit.
Každé dítě s teplotou mladší 3 měsíců musí vidět lékař.
Má-li dítě teplotu přes 39°C a nemůžete ji srazit běžným postupem, začne-li zvracet, odmítá-li pít a je odvodněné, objeví-li se vyrážka nebo má ztuhlou šíji (nejde mu předklonit hlava), je-li hodně mrzuté nebo naopak nápadně klidné až apatické, má-li bolesti, popřípadě se vám „nelíbí“, raději kontaktujte lékaře ihned.
Pokud naměříte teplotu, nejprve se ji pokuste snížit, teprve pak se vydejte k lékaři! Pokud se vám podaří chytit moč, vezměte ji s sebou.
Vždy lékaře informujte v kolik hodin a jakou metodou jste teplotu zjistili.

Febrilní křeče

Častou komplikací horečky v kojeneckém a batolecím věku jsou febrilní křeče, prodělají je asi 4% dětí. Křečemi reaguje dosud nezralý mozek na náhlé změny teploty. Nejčastěji dochází k vzniku křečí při prudkém vzestupu teploty na počátku infekční nemoci.

Příznaky

Dítě náhle ztrácí vědomí. Jeho tělíčko ochabne, oči se stáčí vzhůru, jindy se naopak propne jako luk a následuje chvění až záškuby končetin nebo celého těla. Záchvat trvá několik desítek sekund až minuty. Po odeznění dítě obvykle usíná.

Co by měli udělat rodiče

Snažte se zachovat klid. Zjistíte-li, že dítě dostalo křeče, pokuste se ho uložit tak, aby nemohlo vdechnout zvratky a nezranilo se, např. pádem z přebalovacího stolu nebo o postýlku. Pokud nedýchá, zkontrolujte, zda mu nezapadl jazyk a zahajte umělé dýchání. Otevřete okno, aby mělo dostatek vzduchu. Co nejrychleji zavolejte lékaře.

Co udělá lékař

Pokud se lékař dostaví ještě v době trvání křečí nebo bezvědomí, podá Diazepam, obvykle ve formě roztoku, který se aplikuje do konečníku a provede další opatření první pomoci. Pravděpodobně doporučí přijetí dítěte do nemocnice. Zde se provedou vyšetření, která objasní, zda se skutečně jednalo o febrilní křeče nebo o křeče z jiné příčiny (např. při zánětu mozku nebo mozkových blan, při dehydrataci, při náhlém nedostatku kyslíku po vdechnutí potravy či zvratků, při nedostatku nebo nadbytku cukru v krvi, při otravách nebo úrazech).
Jedná-li se o opakovaný záchvat, nebo pokud křeče trvaly déle než 10 minut, je třeba vyloučit epilepsii (padoucnici). Provádí se to EEG vyšetřením (elektroencefalogram), během kterého se pomocí čidel přiložených na hlavičku dítěte snímá mozková činnost.

Preventivní opatření

Dříve se při teplotě přes 38 stupňů podával všem dětem do šesti let věku Diazepam. Dnes se Diazepam podává preventivně pouze u dětí, které prodělaly febrilní křeče, popřípadě dětem z rodin, kde se febrilní křeče vyskytly.
Pokud má vaše dítě sklon k febrilním křečím, kontrolujte pečlivě při každém začátku nemoci teplotu. V případě jejího vzestupu nad 37,5 stupně podejte odpovídající dávku Diazepamu.


Kontakt tel. +420 378 014 250
e-mail ordinace@
losanova-pediamed.cz


Ordinuje MUDr. Jana Lošanová
MUDr. Jana Lošanová